Kim są współcześni liderzy biznesu?
Jakimi cechami muszą się wyróżniać, żeby zarządzać innymi?
Czy obecny menedżer musi być liderem i wybitnym przywódcą, żeby doprowadzić swój zespół do sukcesu?
Daniel Goleman – wybitny psycholog – podczas swoich badań zidentyfikował dwanaście priorytetowych kompetencji, które wyróżniają wybitnych przywódców.
Wymienił:
- Emocjonalną samoświadomość
- Emocjonalną samokontrole
- Ukierunkowanie na osiąganie celów
- Pozytywny światopogląd
- Zdolność do dostosowania się
- Empatię
- Świadomość organizacyjną
- Umiejętność oddziaływania
- Rolę nauczyciela i mentora
- Zarządzanie konfliktami
- Inspirujące przywództwo
- Prace zespołową
Co ukrył pod tymi pojęciami??
Samoświadomość emocjonalna to nic innego jak znajomość własnych emocji i następujących reakcji. Liderzy z wysoką samoświadomością potrafią poprawnie ocenić wpływ tego, co czują na sposób ich działania. Pewnie wyrażają swoje opinie oraz potrafią nawiązać szczere relacje z innymi ludźmi.
Emocjonalna samokontrola trzyma to wszystko w odpowiednich ramach. Pomaga przenieść środek ciężkości ze sfery emocji na właściwy kurs. Lider z taką cechą potrafi zachować spokój w bardzo stresujących i kryzysowych sytuacjach.
Kierunek-> cel to wysokie wymagania w stosunku do samego siebie, jak również chęć ciągłego doskonalenia i rozwijania umiejętności swoich i swojego zespołu.
Pozytywny światopogląd nawiązuje do optymizmu. Lider w tym znaczeniu bardziej skupia się na możliwych szansach i korzyściach niż na zagrożeniach. Dzięki temu daje swoim ludziom przestrzeń do realizowania się w tych obszarach, w których się naprawdę sprawdzają.
Zdolność adaptacji, odnosi się do pewnej elastyczności i otwartości na zmiany. Liderzy, którzy potrafią dostosować się do zmiennych warunków, dobrze odnajdują się w korporacyjnym klimacie. Dodatkowo, z łatwością potrafią zdiagnozować konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian.
Empatia, która traktowana jest jako jedna z ważniejszych zdolności społecznych, pomaga liderom w zrozumieniu emocji innych osób i ułatwia tym samym komunikowanie się z nimi (bez względu na różnice kulturowe czy doświadczenia życiowe).
Świadomość organizacyjna to cecha, dzięki której dobry lider rozpoznaje relacje społeczne zachodzące w grupie. Potrafi dobierać osoby, których cechy osobowości najlepiej do siebie pasują. Dostrzega też siły polityczne, które dominują w firmie i potrafi skutecznie korzystać z niepisanych reguł.
Umiejętność oddziaływania, rola nauczyciela i mentora oraz inspirujące przywództwo to kompetencje, które pomagają liderowi zdobyć wysoką pozycje. Poprzez wywieranie wpływu na innych jest on w stanie przekonać grupę do swojego zdania i pomysłów. Wzbudza większy autorytet i zaufanie, potrafi rozwijać zdolności swoich podwładnych i pokazuje swoje zaangażowanie. „Zaraża” swoim podejściem i wizją „wspólnego celu”. Dodatkowo potrafi grać zespołowo, czym zjednuje sobie zespół i tworzy atmosferę przyjaznej wspólnoty.
I na koniec bardzo istotna umiejętność czyli zarządzanie konfliktami. Zrozumienie konfliktów, różnych perspektyw i innych punktów widzenia to nie lada wyzwanie. Mądry lider analizuje sytuacje z każdej strony i stara się wprowadzić takie rozwiązanie, które pogodzi skonfliktowany zespół i pokaże wspólny punk widzenia.
Menedżerowie posiadający te cechy, nie tylko potrafią prowadzić swój zespół, poprzez umiejętne motywowanie, są w stanie wydobyć ze swoich podwładnych ich najlepsze cechy, zdolności i nieuświadomione talenty. Potrafią dopasowywać umiejętności swoich pracowników do odpowiednich stanowisk, które gwarantują ich najwyższą efektywność.
Dobre zarządzanie innymi to niezwykle wymagające zadanie. Profesjonalny szef zespołu rozumie, czym kierują się pracownicy, potrafi ich wysłuchać, reagować na ich potrzeby i w odpowiedni sposób przekazywać informacje z szacunkiem dla drugiej strony. Świadomy lider potrafi umiejętnie planować swój czas i realnie delegować zadania, a w sytuacjach stresowych i konfliktowych wspierać swój zespół i mądrze rozwiązywać spory.
Podsumowując, najbardziej trafną definicję omawianego tematu można odnaleźć w poniższym cytacie: „Jeśli to, co robisz inspiruje innych do tego, by marzyć, uczyć się, robić więcej i stać się kimś lepszym, jesteś liderem”. J. Q. Adamsa